Frekvencia kŕmenia psíkov
Dnes si povieme niečo o frekvencii kŕmenia psíkov. To znamená, ako často kŕmiť psíka. Frekvencia kŕmenia sa odvíja najmä od základného parametra – veku psíka.
Šteniatka sú spočiatku kŕmené materským mliekom a postupne prechádzajú na kašovitú až tuhú stravu. Pod pojmom tuhá strava zväčša rozumieme granuly. Pre šteniatko a jeho organizmus je prechod na tuhú stravu veľkou zmenou, a preto rozdeľujeme jeho kŕmnu dávku na viaceré časti.
Šteniatko vo veku 2 až 4 mesiacov kŕmime štyrikrát denne. Niektorý chovateľ vám môže odporučiť kŕmiť šteniatko do 3 mesiacov až päťkrát denne. Šteniatko vo veku 4 až 6 mesiacov (niekedy až 7) kŕmime trikrát denne. Od približne 6 mesiacov stačí mladému psíkovi podávať krmivo dvakrát denne. Napokon od 12 až 15 mesiacov je možné psíka kŕmiť už len raz za deň.
Dospelého psa kŕmime obvykle raz za deň. Nie je však chybou rozdeliť kŕmnu dávku na dve časti. Takéto rozdelenie je vhodné najmä ak je váš psík pahltný alebo pri zvýšenej fyzickej aktivite.
U seniorov prihliadame okrem celoživotných zvyklostí aj na jeho zdravotný stav. Psieho seniora, ktorý je zdravý a nemá významne zníženú aktivitu kŕmime tak, ako je zvyknutý. V prípade, že psík má nejaké ochorenie tráviaceho traktu alebo je už len veľmi málo aktívny, je lepšie rozdeliť kŕmnu dávku na dve časti.
Osobitnou kategóriou sú gravidné či dojčiace fenky. Fenka počas prvých šiestich týždňov gravidity dokáže efektívne využívať svoju bežnú alebo len mierne navýšenú kŕmnu dávku. V tomto období ju ešte kŕmime podľa zvyku (raz alebo dvakrát denne). Od šiesteho týždňa gravidity sa zvyšuje okrem výživových a energetických nárokov aj objem brušnej dutiny. Vtedy je už potrebné rozdeliť kŕmnu dávku na viaceré časti.
Po pôrode fenku taktiež kŕmime viackrát denne po menších dávkach aby sme zabezpečili pravidelný prísun potravy a živín potrebných pre tvorbu materského mlieka.
Vo všetkých vekových štádiách je potrebné dodržiavať časovú pravidelnosť pri podávaní krmiva. Psík sa tak naučí na režim a potravu bude dostávať pravidelne, čo je prospešné pre jeho trávenie.
TIP na záver !
Pokiaľ máte doma psíka, ktorému granuly práve nevoňajú:
1. Krmivo mu podávajte pravidelne v rovnakom čase.
2. Misku s krmivom mu nechajte k dispozícii maximálne desať minút. Pokiaľ nezje, misku zoberte a ponúknite znova až v čase ďalšieho kŕmenia (napr. ak kŕmite dvakrát denne - ponúknite ráno, ak nezje, ponúknite znova večer ale len polovičnú dávku, tzn. 50% dennej dávky)
3. Misku s krmivom za žiadnych okolností nenechávajte psíkovi k dispozícii počas celého dňa. Majte trpezlivosť a pevnú vôľu.
Psík obvykle po dvoch až troch dňoch pochopí, že musí jesť vtedy, keď mu krmivo ponúkate vy, inak bude hladný. A nebojte sa za tie dva či tri dni neumrie od hladu :)
Tip: Ak chcete svojho psa vycvičiť aj v iných oblastiach, ako je kŕmenie, môže vám s tým pomôcť online psia škola.